Історія Дулібів

Перша згадка зафіксована в судовому документі датованому 1463 року, але без сумніву, що його історія сягає значно глибше. Навколо назви села в різні часи точилися дискусії. Одна з думок про походження назви допускає, що на території сучасного села проживало плем’я «Дулібів».

Село Дуліби виникло в другій половині XV століття за часів панування Польщі. Перша згадка про Дуліби датується 1463 роком — за судовими актами позовна Петра з Заплатина. 1492 року сталося розмежування між королівськими селами Дуліби та Гірне, що були підпорядковані стрийському старості.

Село брало початок від Мельницької дороги, що веде у напрямок до села Грабовець. По правій стороні села тече річка Стрий, по якій в давні часи сплавляли дерево з Карпат до міста Стрий і Жидачів. 1515 р. — згідно з ревізією село Дуліби мало 26 ланів і священика, а 1550 року війт м. Стрия одержав від короля 100 га землі, куди ввійшли землі с. Дуліби.
Після поділу Польщі у 1772 році Галичина переходить до Австрії. Австрійський уряд в 1785 році заселив німецьких колоністів по цілій Галичині. Також оселились німці і в Дулібах.
В селі була читальня «Просвіти» заснована у 1906 році. Громада села купила дім для читальні. Сюди приходили газети і журнали, також багато було творів Шевченка, Франка і інших українських письменників. У 1915 році під час війни читальня згоріла, а 1929 року споруджено нову. Ця читальня була спалена поляками 13 вересня 1939 року.
1915 року — Австро — угорські війська звільняють нашу околицю від російських військ. І ось настав

1 листопада 1918 року — розпад Австро-Угорщини та створення ЗУНР. Українці беруть владу в свої руки. Починається польсько-українська війна.

З квітня 1919 року в Дулібах була розташована 1-ша сотня Літунського полку Української Галицької Армії.
1919 року травень — влада в Стрию переходить до поляків.
1923 року — Галичина остаточно приєднана до Польщі на підставі Рішення Ради послів держав Антанти щодо східних кордонів Польщі.

1924 року — ліквідація українського шкільництва на Західній Україні.

30 грудня 1925 року територія міста Стрий розширена шляхом приєднання частини території села Дуліби[4].

1926 року — «Кривава середа» в Стрию.

1933 року — люстрація (перевірка) читальні «Просвіти». Встановили високий рівень культурно — освітньої роботи. В селі працює драмгурток і хор.

1933 року — у липні повінь в Стрию і в околицях. Під Конюховом вода прорвала гостинець. Вода знищила в Дулібах багато орного поля.

1934 року — шириться в околиці, у тому числі і Дулібах компанія тверезості. Товариство «Відродження — Безалкогольні весілля».

1936 року — з 45 хорів на Стрийщині, хор села Дуліби посів перше місце серед всіх хорів, а також Добряни, Конюхів, Гірне.

Цього ж року у зв’язку зі святом на горі Маківці польська поліція провела декілька арештів в Дулібах.

1938 року — в Дулібах активно працюють товариства «Союз Українок», «Рідна школа», «Сільський господар».

1939 року — у зв’язку з проголошенням автономної Закарпатської України в складі чесько — словацько — української федерації молодь села, намагаються по більшості безуспішно, перейти кордон на Закарпатську Україну.

1939 року — нацистська Німеччина нападає на Польщу. Починається друга світова війна.

інші Заклади категорії “Історія Дулібів”

Цифровий паспорт